Radio Szczecin – Skarga na PŻM do polskiego rządu

(Written by Jarosław Gowin)

Access the original article

10 September 2015 - Europejscy ekolodzy krytykują Polską Żeglugę Morską. Zdaniem NGO Shipbreaking Platform i Europejskiego Biura Ochrony Środowiska, szczeciński armator przyczynia się do rujnowania środowiska naturalnego przez sposób, w jaki złomuje swoje stare jednostki – informuje gospodarkamorska.pl.

Zdaniem ekologów PŻM złomuje swoje statki na plażach w Azji, co polega na rozpędzeniu starej jednostki tak, aby wpłynęła jak najdalej w głąb lądu i tam zostaje rozebrana.

Zdaniem ekologów to szkodliwa metoda, bo cięcie statku może trwać nawet dziewięć miesięcy, a w tym czasie może się z niego wydostać na przykład wiele szkodliwych substancji. Organizacje wysłały w tej sprawie list protestacyjny do PŻM-u i polskiego rządu.

W rozmowie z portalem rzecznik PŻM Krzysztof Gogol zaprzecza oskarżeniom. Zapewnia, że armator sam nie złomuje starych jednostek, tylko sprzedaje je specjalistycznym firmom i nie ma wpływu na to, co dzieje się później ze statkami. Gogol broni też sposobu złomowania na plażach, bo jak dodaje – niekiedy to jedyne źródło zarobków dla wielu osób, które zajmują się rozbieraniem wraków na przykład w Bangladeszu. W tym roku na plaże Azji trafiły trzy statki PŻM-u.